Úvod Blog Poznáte rozdíl mezi klasickým a umělým ratanem?

Poznáte rozdíl mezi klasickým a umělým ratanem?

03. 12. 2018 Rady a tipy

Jistě jste už slyšeli o přírodním ratanu i jeho umělé alternativě. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, který je ekologičtější a který déle vydrží?

Umělý, nebo přírodní ratan?

Ratanový nábytek je součástí našich domovů a zahrad už dlouhé roky. Věděli jste, že se přírodní ratan dostal do Evropy už v 16. století? Využívá se ve velkém pro zahradní nábytek, košíky, odkládací stolky i další nábytek. Jeho nevýhodou je však omezená odolnost vůči špatnému počasí – mráz a déšť opravdu nejsou jeho nejlepšími přáteli. Časem byla vyvinuta syntetická varianta, a to ratan umělý (polyethylen). Ten už můžeme bez obav nechávat na zahradě klidně celý rok, aniž by se s ním něco stalo.

Hlavní rozdíl mezi přírodním a umělým ratanem je tedy v odolnosti, která je u toho umělého násobně vyšší a dá se říct, že je téměř nezničitelný. Nevyžaduje ani zvláštní péči a na sluníčku nevybledne, navíc má UV filtr. Přírodní ratan je většinou ponechán v původní hnědé, či béžové barvě. U ratanu umělého seženete spoustu barevných variant – od přírodní hnědé a béžové, přes antracitovou, až po bílou.

Pokud uvažujete nad ekologií, tak vězte, že bohužel ani přírodní ratan není úplnou výhrou. Nemusí vždy znamenat šetrnost k životnímu prostředí z důvodu kácení stromů k jeho získání a využívání chemikálií při zpracování. Kvalitní umělý ratan je netoxický a dá se recyklovat.

Varianty umělého ratanu – kombinace s hliníkem, či lisovaný „celoratan“

Umělý ratan můžeme dále dělit do dvou kategorií podle jeho konstrukce.

Nejčastěji je k dostání umělý ratanový nábytek s hliníkovou konstrukcí. Základem je kovová konstrukce, na kterou jsou napleteny pásky z umělého ratanu. Kvalitní umělý výplet poznáte tak, že materiál má hrubší strukturu a je spíše matný. Výhodou konstrukce z hliníku je fakt, že nezrezaví, ani neztrouchniví – použit je zpravidla dural (tvrdý hliník).

Další variantou je umělý ratan – lisovaný plast, který můžete najít také pod názvem „celoratan“. Zde je nábytek vyroben kompletně z umělého ratanu, a to včetně konstrukce, a tak je ještě lehčí než obyčejný ratanový nábytek s konstrukcí z hliníku.

Zpět na blog

Další úlovky z blogu
Prakticky i zábavně ze světa nábytku a zahrady

Máme je pohromadě. Nejprodávanější zahradní sestavy tohoto roku

Blíží se konec roku a s ním i čas bilancování. Někdo přemýšlí o svém životě a nad tím, co by mohl v příštím roce vylepšit, my zkoumáme prodeje. Rozhodli jsme se sestavit seznam nejprodávanějších sestav zahradního nábytku za celý rok 2018! Nejprodávanější sestavy jsou skvělou inspirací i pro vás…

Celý článek

Rady a tipy 16. 12. 2018

Vánoční dárek do domácnosti? Zahradní nábytek a doplňky

Rádi byste věnovali originální vánoční dárek někomu, kdo právě rekonstruuje dům, revitalizuje zahradu, nebo miluje praktické, či stylové pomocníky do domácnosti? Věnujte blízkým praktický dárek ze sortimentu zahradního nábytku a doplňků na zahradu. Ocení je celá rodina i přátelé. Sestava…

Celý článek

Rady a tipy 10. 12. 2018

Jak vybrat ten správný odstín nábytku na terasu

Současná nabídka vybavení na terasu je opravdu rozsáhlá. Vybrat si můžete zahradní nábytek z masivu, exotického dřeva, z hliníkových konstrukcí, kovový zahradní nábytek i moderní nábytek z plastu, který přichází na trh v množství barevných variací. Základní orientace je podle materiálu terasových…

Celý článek

Rady a tipy 19. 11. 2018

Podle čeho vybíráme zahradní nábytek? Zeptali jsme se zákazníků

Chceme neustále vylepšovat naše služby, a tak se průběžně ptáme zákazníků, co je pro ně nejdůležitější při výběru zahradního nábytku. Zjistili jsme, že kromě ceny je to především reprezentativní vzhled, ladící s domem, a materiál praktický z hlediska údržby.           Dřevěný zahradní nábytek…

Celý článek

Rady a tipy 12. 11. 2018