Úvod Blog Poznáte rozdíl mezi klasickým a umělým ratanem?

Poznáte rozdíl mezi klasickým a umělým ratanem?

03. 12. 2018 Rady a tipy

Jistě jste už slyšeli o přírodním ratanu i jeho umělé alternativě. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, který je ekologičtější a který déle vydrží?

Umělý, nebo přírodní ratan?

Ratanový nábytek je součástí našich domovů a zahrad už dlouhé roky. Věděli jste, že se přírodní ratan dostal do Evropy už v 16. století? Využívá se ve velkém pro zahradní nábytek, košíky, odkládací stolky i další nábytek. Jeho nevýhodou je však omezená odolnost vůči špatnému počasí – mráz a déšť opravdu nejsou jeho nejlepšími přáteli. Časem byla vyvinuta syntetická varianta, a to ratan umělý (polyethylen). Ten už můžeme bez obav nechávat na zahradě klidně celý rok, aniž by se s ním něco stalo.

Hlavní rozdíl mezi přírodním a umělým ratanem je tedy v odolnosti, která je u toho umělého násobně vyšší a dá se říct, že je téměř nezničitelný. Nevyžaduje ani zvláštní péči a na sluníčku nevybledne, navíc má UV filtr. Přírodní ratan je většinou ponechán v původní hnědé, či béžové barvě. U ratanu umělého seženete spoustu barevných variant – od přírodní hnědé a béžové, přes antracitovou, až po bílou.

Pokud uvažujete nad ekologií, tak vězte, že bohužel ani přírodní ratan není úplnou výhrou. Nemusí vždy znamenat šetrnost k životnímu prostředí z důvodu kácení stromů k jeho získání a využívání chemikálií při zpracování. Kvalitní umělý ratan je netoxický a dá se recyklovat.

Varianty umělého ratanu – kombinace s hliníkem, či lisovaný „celoratan“

Umělý ratan můžeme dále dělit do dvou kategorií podle jeho konstrukce.

Nejčastěji je k dostání umělý ratanový nábytek s hliníkovou konstrukcí. Základem je kovová konstrukce, na kterou jsou napleteny pásky z umělého ratanu. Kvalitní umělý výplet poznáte tak, že materiál má hrubší strukturu a je spíše matný. Výhodou konstrukce z hliníku je fakt, že nezrezaví, ani neztrouchniví – použit je zpravidla dural (tvrdý hliník).

Další variantou je umělý ratan – lisovaný plast, který můžete najít také pod názvem „celoratan“. Zde je nábytek vyroben kompletně z umělého ratanu, a to včetně konstrukce, a tak je ještě lehčí než obyčejný ratanový nábytek s konstrukcí z hliníku.

Zpět na blog

Další úlovky z blogu
Prakticky i zábavně ze světa nábytku a zahrady

Odhalili jsme. Češi milují nábytek z umělého ratanu

Vybíráte zahradní sestavu na vaši terasu, nebo balkón? S výběrem vám pomůžou tipy od ostatních nakupujících. Podle statistik e-shopů a srovnávačů jsou nejoblíbenější sety nábytku z umělého ratanu. Umělý ratan dobývá české zahrady, terasy i balkóny. Nejmenší sestavy 1+2 (stůl a dvě křesla) koupíte…

Celý článek

Rady a tipy 22. 03. 2019

Zapomeňte na levný a nekvalitní plastový nábytek. Nejen nároční zákazníci spoléhají na umělý ratan a kov

Všichni to známe – levné plastové židle ze supermarketu, nebo hobby marketu, které často nevydrží ani jednu sezonu bez zlomené nohy, či rozbitého opěrátka. Chcete se vyhnout každoročnímu shánění zahradního posezení a neustálým výměnám? Zkuste investovat do ověřených materiálů, které…

Celý článek

Rady a tipy 14. 03. 2019

Je tu jaro. Co je potřeba udělat na zahradě?

Jaro je tady a k němu neodmyslitelně patří i práce na zahradě. Nevíte, do čeho se pustit nejdřív? Pojďme se podívat na to, s čím na zahradě začít v březnu. Březnové práce na zahradě – na co nezapomenout? Lidová pranostika říká: „Když se vlaštovička vrací přes moře, každý sedlák lenoch, který…

Celý článek

Rady a tipy 11. 03. 2019

Obnovte zahrádku vaší restaurace. Zákazníci ocení umělý ratan i kvalitní kovové sestavy

Sezóna slunečného počasí a posezení na restauračních, či hospodských zahrádkách se blíží. Jste na ni připraveni? Pokud vaše staré posezení už neslouží, jak by mělo, můžete se inspirovat u nás a pořídit stylové sestavy zahradního nábytku, které vašim hostům zajistí to nejlepší pohodlí. A pamatujte –…

Celý článek

Rady a tipy 10. 03. 2019