Úvod Blog Jak vybrat zahradní nábytek, který vydrží

Jak vybrat zahradní nábytek, který vydrží

09. 11. 2018 Rady a tipy

Koupě zahradního nábytku je dlouhodobou investicí, proto bychom výběru měli věnovat dostatek času a zjistit si všechny dostupné informace. Poradíme vám, na které materiály nábytku se zaměřit, ať jej chcete umístit na zastřešenou terasu, balkon, nebo otevřený prostor. Zároveň je důležité nezapomínat na údržbu a ochranu nábytku.

Tipy na materiály zahradního nábytku podle umístění

Zahradní nábytek se vyrábí z různých materiálů – dřevo, kov, umělý ratan, plast a další. Před nákupem je dobré si o jednotlivých materiálech něco zjistit, abyste poznali, který bude tím správným právě pro vás.

Obecně se zaměřte spíše na nábytek, který je jednoduchý na údržbu a jde bez problémů umýt vlhkým hadříkem. Když je nábytek venku, může se stát, že zmokne, práší se na něj, nebo je jinak zašpiněn a čištění nábytku není aktivita, které bychom chtěli věnovat dlouhé hodiny. Vhodnější jsou spíše jednoduché tvary bez přehnaných zdobení a záhybů, do kterých se nečistoty velmi rády usazují.

Na volné prostranství bez střechy se budou nejlépe hodit velmi odolné materiály, kterým neublíží ani déšť, sníh, mráz, nebo velké horko. Ideální volbou jsou zahradní sestavy z umělého ratanu, které jsou navíc nenáročné na údržbu. Klasikou je dřevěný nábytek, jehož kouzlu odolá málokdo. Za rozumnou cenu pořídíte i odolné kovové sestavy.

Pokud máte zastřešenou terasu, či altán, nemusíte se bát ani materiálů, jako je přírodní ratan, nebo bambus. Myslete však na to, že i pod střechu může pršet z bočních stran, nebo může být materiál citlivý na zimu, či přílišné teplo, a tak je vhodné jej zakrývat a mimo sezónu uklidit do sklepa, či zahradního domku.

Na balkon či lodžii vybíráme menší zahradní sestavy, zpravidla z kovu, ale dobrou volbou bude i umělý ratan, který se tolik nenahřívá na sluníčku.

Nepodceňte ošetřování a ochranu nábytku

Praktickým pomocníkem k jakémukoli zahradnímu nábytku jsou ochranné obaly, se kterými máte jistotu, že se nábytek zbytečně nepromáčí a nezašpiní. Navíc po dešti jen sundáte obal a můžete sedět na suché židli.

A jak se o jednotlivé materiály starat?

Umělý ratan v podstatě údržbu nepotřebuje – stačí jej jednou za čas otřít vlhkým hadříkem a zbavit jej prachu a nečistot. Na slunci nebledne a bez problémů odolá i mrazu.

Dřevěný nábytek natírejte minimálně před sezónou teakovým olejem, který značně prodlouží jeho životnost. Více o péči o dřevěný nábytek si můžete přečíst zde.

Kovový nábytek stačí občas očistit a před sezónou promazat spoje, aby nezačal vrzat. Vhodný je také antikorozní nástřik.

Zpět na blog

Další úlovky z blogu
Prakticky i zábavně ze světa nábytku a zahrady

Kde hledat inspiraci na grilovací sezónu 2019

Zdá se vám, že se na vašem grilu točí pořád ty stejné suroviny dokola? Načerpejte inspiraci, která je všude kolem nás! Dáme vám tipy na zajímavé zdroje, kde si můžete přečíst o technikách grilování, či nalézt zajímavé recepty, které vaše menu oživí.   Články a webové stránky plné…

Celý článek

Rady a tipy 31. 01. 2019

Do zimních zahrad patří elegantní nábytek

Zimní zahrada si zaslouží kvalitní nábytek, se kterým pro vás bude relax v ní tou největší radostí. Dnes vám přinášíme inspiraci na elegantní a kvalitní nábytek, který vydrží dlouhá léta bez komplikované údržby. Pohodlí jako v obýváku jen s umělým ratanem Také zbožňujete relax na měkkém…

Celý článek

Rady a tipy 24. 01. 2019

Trendy v zahradním nábytku pro rok 2019

Rok 2019 je v plném proudu a s ním i nové trendy v zahradním nábytku! Plánujete rekonstrukci terasy, výměnu posezení, či další úpravy na zahradě? Inspirujte se u nás a jděte s dobou. A nebojte, i když jde o současné trendy, jsou zároveň nadčasové a jistě se vám budou i po několika letech líbit…

Celý článek

Rady a tipy 22. 01. 2019

Skvělé tipy pro města a obce. Obnovte svůj mobiliář

Vybavení měst a obcí je důležitým prvkem pro pohodlí občanů i návštěvníků. Zaujměte je na první pohled! Stylový městský mobiliář z masivního dřeva a bytelného kovu vydrží dlouhé roky bez nutnosti dalších investic, a navíc podpoříte českou výrobu. Prohlédněte si celou nabídku pro městský mobiliář a…

Celý článek

Rady a tipy 10. 01. 2019