Úvod Blog Jak vybrat zahradní nábytek, který vydrží

Jak vybrat zahradní nábytek, který vydrží

09. 11. 2018 Rady a tipy

Koupě zahradního nábytku je dlouhodobou investicí, proto bychom výběru měli věnovat dostatek času a zjistit si všechny dostupné informace. Poradíme vám, na které materiály nábytku se zaměřit, ať jej chcete umístit na zastřešenou terasu, balkon, nebo otevřený prostor. Zároveň je důležité nezapomínat na údržbu a ochranu nábytku.

Tipy na materiály zahradního nábytku podle umístění

Zahradní nábytek se vyrábí z různých materiálů – dřevo, kov, umělý ratan, plast a další. Před nákupem je dobré si o jednotlivých materiálech něco zjistit, abyste poznali, který bude tím správným právě pro vás.

Obecně se zaměřte spíše na nábytek, který je jednoduchý na údržbu a jde bez problémů umýt vlhkým hadříkem. Když je nábytek venku, může se stát, že zmokne, práší se na něj, nebo je jinak zašpiněn a čištění nábytku není aktivita, které bychom chtěli věnovat dlouhé hodiny. Vhodnější jsou spíše jednoduché tvary bez přehnaných zdobení a záhybů, do kterých se nečistoty velmi rády usazují.

Na volné prostranství bez střechy se budou nejlépe hodit velmi odolné materiály, kterým neublíží ani déšť, sníh, mráz, nebo velké horko. Ideální volbou jsou zahradní sestavy z umělého ratanu, které jsou navíc nenáročné na údržbu. Klasikou je dřevěný nábytek, jehož kouzlu odolá málokdo. Za rozumnou cenu pořídíte i odolné kovové sestavy.

Pokud máte zastřešenou terasu, či altán, nemusíte se bát ani materiálů, jako je přírodní ratan, nebo bambus. Myslete však na to, že i pod střechu může pršet z bočních stran, nebo může být materiál citlivý na zimu, či přílišné teplo, a tak je vhodné jej zakrývat a mimo sezónu uklidit do sklepa, či zahradního domku.

Na balkon či lodžii vybíráme menší zahradní sestavy, zpravidla z kovu, ale dobrou volbou bude i umělý ratan, který se tolik nenahřívá na sluníčku.

Nepodceňte ošetřování a ochranu nábytku

Praktickým pomocníkem k jakémukoli zahradnímu nábytku jsou ochranné obaly, se kterými máte jistotu, že se nábytek zbytečně nepromáčí a nezašpiní. Navíc po dešti jen sundáte obal a můžete sedět na suché židli.

A jak se o jednotlivé materiály starat?

Umělý ratan v podstatě údržbu nepotřebuje – stačí jej jednou za čas otřít vlhkým hadříkem a zbavit jej prachu a nečistot. Na slunci nebledne a bez problémů odolá i mrazu.

Dřevěný nábytek natírejte minimálně před sezónou teakovým olejem, který značně prodlouží jeho životnost. Více o péči o dřevěný nábytek si můžete přečíst zde.

Kovový nábytek stačí občas očistit a před sezónou promazat spoje, aby nezačal vrzat. Vhodný je také antikorozní nástřik.

Zpět na blog

Další úlovky z blogu
Prakticky i zábavně ze světa nábytku a zahrady

Vánoční dárek do domácnosti? Zahradní nábytek a doplňky

Rádi byste věnovali originální vánoční dárek někomu, kdo právě rekonstruuje dům, revitalizuje zahradu, nebo miluje praktické, či stylové pomocníky do domácnosti? Věnujte blízkým praktický dárek ze sortimentu zahradního nábytku a doplňků na zahradu. Ocení je celá rodina i přátelé. Sestava…

Celý článek

Rady a tipy 10. 12. 2018

Poznáte rozdíl mezi klasickým a umělým ratanem?

Jistě jste už slyšeli o přírodním ratanu i jeho umělé alternativě. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, který je ekologičtější a který déle vydrží? Umělý, nebo přírodní ratan? Ratanový nábytek je součástí našich domovů a zahrad už dlouhé roky. Věděli jste, že se přírodní ratan dostal do Evropy už v 16…

Celý článek

Rady a tipy 03. 12. 2018

Jak vybrat ten správný odstín nábytku na terasu

Současná nabídka vybavení na terasu je opravdu rozsáhlá. Vybrat si můžete zahradní nábytek z masivu, exotického dřeva, z hliníkových konstrukcí, kovový zahradní nábytek i moderní nábytek z plastu, který přichází na trh v množství barevných variací. Základní orientace je podle materiálu terasových…

Celý článek

Rady a tipy 19. 11. 2018

Podle čeho vybíráme zahradní nábytek? Zeptali jsme se zákazníků

Chceme neustále vylepšovat naše služby, a tak se průběžně ptáme zákazníků, co je pro ně nejdůležitější při výběru zahradního nábytku. Zjistili jsme, že kromě ceny je to především reprezentativní vzhled, ladící s domem, a materiál praktický z hlediska údržby.           Dřevěný zahradní nábytek…

Celý článek

Rady a tipy 12. 11. 2018